מיסוי בינלאומי

תכנון מס בינלאומי נדרש כל אימת שמתכננים לבצע עסקה בחו"ל. בשונה מתכנון מס רגיל, בעסקאות בינלאומיות ישנם שיקולי מס נוספים מקלטי מס, מלכודות מס, וקיומן של אמנות מס בינלאומיות.
תפקידה של אמנה למניעת כפל מס הוא למנוע מצב של כפל מס בין שתי מדינות בו כל מדינה גובה מס על אותה עיסקה.
חוקי המס של כל מדינה הם איניווידואליים לאותה מדינה, ולכן במצב בו תושב מדינה אחת מבצע פעולה עסקית בשטח הטריטוריאלי של מדינה אחרת, עלול להיווצר מצב של כפל מס.

מצב כזה יקרה כאשר מדינת התושבות גובה מס על בסיס פרסונאלי ואילו המדינה בה פועל היזם גובה את המס על בסיס טריטוריאלי. בפועל, מרבית המדינות ממסות הן על בסיס פרסונאלי והן על בסיס טריטוריאלי ולכן נדרשות אמנות מס בינלאומיות המחלקות את המס בין שתי המדינות בגין אותה עסקה.

עקרונות בסיסיים במיסוי בינלאומי

מיסוי בינלאומי בישראל

מיסוי בינלאומי במדינת ישראל,  קיבל משמעות לפני 10 שנים עם אימוץ שיטת המיסוי הפרסונאלית.
עד אז המיסוי הישראלי עבד בצורה טראטוריאלית. כלומר הוטלו מיסים על כל ההכנסות אשר הופקו או נצמחו בישראל מתוך תפיסה שמרבית התושבים השקיעו את כספם במדינה עצמה. 
החל משנת 2003 חל שינוי דרמטי במשק הגלובלי והתפתח מסחר חוצה גבולות, והתהליך דרש ממדינת ישראל לשנות את חקיקת המס, שכל מי שהוא תושב ישראל חייב על הכנסות מכל מקום בעולם.

מיסוי בארצות הברית

דיני המיסוי הבינלאומי בארצות הברית לא השתנו רבות בשנים האחרונות.
ב-1986 הועברה רפורמה מקיפה במיסוי תוך הורדת שיעורי מס מצד אחד, והרחבת דיני המיסוי הבינלאומי מצד שני. מערכת המס האמריקאית מקיפה ומסורבלת, בנוייה תלאי על תלאי, והמיסוי הבינלאומי האמריקאי מורכב עוד יותר, ולמעשה נבנה בצורה של חסימת כל פרצה חדשה שהתגלתה בחוק.

לאזרחים אמריקאים

מיסוי ההכנסה הכלל עולמית - אזרחים אמריקאים חייבים במס על הכנסתם הכלל עולמית. ארה"ב היא כמעט המדינה היחידה שמטילה מס לפי אזרחות, גם אזרח אמריקאי החי מחוץ לארה"ב נתון לדיני המס האמריקאים.

חובת דיווח שנתית - כל אזרח אמריקאי מחוייב בהגשת דו"ח שנתי לרשויות המס האמריקאיות. נדרשת שקיפות מלאה, בין היתר, לגבי הכנסות, ומקורות הכנסה מחוץ לארה"ב כולל דיווחים אינפורמטיבים על החזקה בחברות, שותפויות, סניפים, נכסים וחשבונות בנקים מחוץ לארה"ב.

זיכוי מס זר - תושב אמריקאי שיש לו הכנסה ממקור כלשהו מחוץ לארה"ב רשאי לדרוש זיכוי מס זר כנגד חבות מס אמריקאית.

לתושבים זרים

תושבים זרים חייבים במס ובהגשת דו"ח מס כאשר יש להם הכנסות - מעסק במדינה, מיגיעה אישית ו/או גם הכנסות מהשקעות.

הבעיה המרכזית במיסוי בינלאומי

במצב של סחר בינלאומי, ו/או במצבים שבהם תושבים של מדינה אחת מפיקים הכנסה ממקור שהוא במדינה אחרת עלול להיות מצב
שבו שתי מדינות רוצות למסות את אותה הכנסה, ולכאורה עלול להיווצר מצב של כפל מס.
למעשה, דיני מיסוי בינלאומי מקומיים מנחים כיצד יש לנהוג לגבי כל סוג של הכנסה ולאיזו מדינה יש זכות ראשונית למסות כל הכנסה.
אם לא תבדקו את העניין לעומק אתם עלולים לשלם כפל מס מבלי לדעת זאת לדוגמה, אם אתם אזרחי ישראל אך מחזיקים גם באזרחות אמריקאית אתם נדרשים למיסוי גם בארה"ב. 

אמנות המס

ארה"ב וישראל כמו מדינות רבות אחרות, חתמו על אמנות מס בינלאומיות למניעת כפל מס, זאת על מנת לקבוע חלוקת המס בין המדינות, להקנות וודאות, ולעודד מסחר בין מדיני. לאמנות מס כח רב והרשום או המוסכם בהם גובר על חקיקת המס בישראל במקרי סתירה.

מדינת ישראל חתומה על אמנת מס עם המדינות הבאות:
אוזבקיסטן, אוסטריה, אוקראינה, אורוגוואי, איטליה, אירלנד, אסטוניה, ארגנטינה, ארה"ב, אתיופיה, בולגריה, בילרוס, בלגיה, ברזיל, בריטניה, ג'מייקה, גרמניה, דנמרק, דרום קוריאה, הודו, הולנד, הונגריה, וייטנאם, טורקיה, יוון, יפן, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מולדובה, מקסיקו, נורווגיה, סין, סינגפור, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פיליפינים, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קוריאה, קנדה, רומניה, רוסיה, שבדיה, שוויץ, תאילנד.

במקרים רבים יש להקים חברה זרה באותה מדינה כדי לעמוד בכללי המיסוי הן של אותה מדינה והן של מדינת ישראל. הקמת החברה הזרה במדינה בעלת האמנה הנוחה עם ישראל צריכה להיעשות בצורה כזו שאותה חברה תיחשב כזרה ולא ישראלית בגלל הקשר הישראלי שלה. יש להקפיד ליצוק תוכן כלכלי לפעילותה של החברה הזרה כדי להתמודד עם טענה אפשרית של רשות המיסים שיש להתעלם מהעסקה כולה מכיוון שהיא עסקה מלאכותית.

המשרד מתמחה במגוון תחומים בעלי היבטי מיסוי בינלאומי, ובכללם: ייעוץ וייצוג בנושאי אמנות מס, מקלטי מס, מיסוי הכנסות שמקורן בחו”ל, מבני השקעה, נאמנויות, תושבים, קביעת מעמד התושבות לצורך מס בישראל והיבטי מיסוי בינלאומי נוספים.
למשרד ניסיון של שנים רבות בניהול והגשת ביקורות ודו"חות כספיים, השגת החלטות מיסוי והגעה להסדרי מס אל מול רשות המיסים בתחומים המפורטים וכן ניסיון רב בתחום ליווי העסקאות והכנת חוות דעת בתחומי פעילותה.
למשרדנו שיתופי פעולה רבים עם מומחי מס מהשורה הראשונה ברחבי העולם, המאפשרים לנו מתן סיוע במגוון רחב של סוגיות במהירות ובדיוק הנדרשים ללקוח.
אם אתם זקוקים לשירותי מיסוי בינלאומי ניתן ליצור איתנו קשר על ידי מילוי טופס פניה באתר או בטלפון המשרד  072-2211114.